Publikacja omawia zmiany jakie wejdą w życie od 1 stycznia 2018 r. w zakresie zatrudniania cudzoziemców w Polsce.
Od 1 stycznia 2018 r. pracodawcy będą mogli zatrudniać cudzoziemców na podstawie tzw. zezwolenia na pracę sezonową.
Będzie to nowy rodzaj zezwolenia na pracę, które będzie wydawał starosta (poprzez powiatowy urząd pracy) właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi.
Taka praca będzie mogła trwać maksymalnie przez 9 miesięcy w roku kalendarzowym. W wyniku nowelizacji od 1 stycznia 2018 r. zmienią się też zasady zatrudniania cudzoziemców zza wschodniej granicy Polski na podstawie tzw. procedury oświadczeniowej.
Po nowelizacji przepisów to przepisy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy będą określać elementy składanego oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi oraz warunki wpisania go do ewidencji oświadczeń.
Po zmianie przepisów od 1 stycznia 2018 r. warunkiem wpisania oświadczenia do ewidencji będzie:
- posiadanie obywatelstwa jednego z państw zza wschodniej granicy Polski określanego rozporządzeniem (m.in. Ukrainy, Białorusi, Rosji),
- wykonywanie na jego podstawie pracy, która nie jest jednocześnie pracą sezonową, a więc taką, do której są adresowane zezwolenia na pracę sezonową,
- maksymalny okres pracy wykonywanej na podstawie oświadczenia (łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12).
Publikacja przedstawia również zasady rozliczania cudzoziemców pracujących w Polsce w zakresie podatków i składek ZUS.